Archiwum chatów

Tydzień walki z rakiem szyjki macicy

Gość: Dr Agnieszką Gąsowską-Bodnar Ginekolog
WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY, Centralny Szpital Kliniczny MON

Czat z Dr Agnieszką Gąsowską-Bodnar
Ginekolog, WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY, Centralny Szpital Kliniczny MON,
który odbył się w dniu 22.01.2009, godz. 19.00-20.30

Temat czatu: Tydzień walki z rakiem szyjki macicy

~sylwus: Witam Pani Doktor, chciałabym się dowiedzieć czy szczepienie w mim wieku, 31 lat, ma jeszcze sens?

moderator: witam serdecznie, rozpoczynamy chat

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Dobrywieczór, poszę o zadawanie pytań

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Proszę porozmawiać o szczepieniu ze swoim lekarzem ginekologiem, który zbierze z Panią wywiad - zbada Panią i dowie się o ryzyko zarażenia wirusem HPV wcześniej.

~dunkla: Witam serdecznie Panią Doktor, Moja ostatnia cytologia była gr II, ale w tym czasie nie miałam żadnej infekcji, czy powinnam się już martwić? Kiedy należy powtórzyć cytologię?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: cytologia grupa II jest wynikiem prawidłowym u kobiety aktywnej seksualnie. Badanie cytologiczne należy powtórzyć najlepiej za rok

~sylwus: A czy takie ryzyko jest duże, miałam około 7 partnerów seksualnych, ale wydawali się zdrowi...

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: im więcej partnerów seksualnych tym większe ryzyko zakażenia wirusem HPV o wysokiej onkogenności. W takiej sytuacji proponuje wykonanie testu na obecność wirusa HPV metodą PCR . Po otrzymaniu tego wyniku należy rozważyć możliwość zaszczepienia w Pani przy...

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: padku

~kotek1202: witam wszystkich

~sylwus: Gdzie można takie badanie wykonać? PCR

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: obecnie praktycznie każdy ginekolog ma możliwość pobrania materiału i wykonania tego badania. Nadmienie że są to badania nierefundowane przez NFZ.

~kotek1202: przepraszam bardzo,ale jaki jest temat czatu?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Od 19 stycznia w Polsce po raz IV obchodzimy tydzień walki z rakiem szyjki macicy i czat dotyczy tej tematyki.

~mira: dobry wieczor

~arni: Czy stosowanie prezerwatych uchroni moją dziewczynę przed ewentualnym zakażeniem?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: stosowanie prezerwatyw zmniejsza ryzyko zakażenia ale nie chroni całkowicie przed zakażeniem wirusem HPV

~kotek1202: musze powiedziec,ze bardzo podoba mi sie to,ze jest strona poswiecona hpv

moderator: kotek: bardzo nam miło

~mira: witam mialam pierwsza szczepionke na wirusa HPV i chcialam sie dowiedziec gdzie najlepiej wykonac nastepne szczepienia, generalne chodzi m o szczecin?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: najlepiej kontynuować szczepienie w miejscu gdzie Pani je rozpoczeła. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu jest to niemożliwe proszę poszukać na mapie na stronie hpv.pl

~anka78: Czy wymrażanie brodawek wywołanych HPV jest skuteczne?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: wymrażanie jest metodą skuteczną ale wszystko zależy od wielkości i rozległości zmian.

~kotek1202: czesto odwiedzam ta strone i czytam sobie rozne artykuly,dzieki mojej pani ginekolog dowiedzialam sie o tej stronie

~bianka: 3 miesiäce temu przeszlam juz drugä konizacje(stwierdzono u mnie cin3 i raka przedinwazyjnego)czekam teraz na wyniki badan dna hpv pr i jezeli wyjdzie dobrze to mam pytanie czy jest sens jeszcze sie zaszczepic czy lepiej poddac sie operacji i usunäc maci...

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: w Pani sytuacji dalesze postępowanie zależy przede wszystkim od wyniku histopatologicznego zmiany usuniętej podczas ostatniej konizacji. Proponuje o tym porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym, który zna Pani historie choroby.

~mira: tak rozumiem ale pierwsze szczepienie wykonywalam w katowicach ,a od tego czasu przeprowadzilam sie i nue jest fajnue jechac specjalnie na szczepionke z Niemiec do katowic;(

moderator: proszę skorzystać z mapy ośrodków na stronie głównej HPV.PL i sprawdzić przychodnie w dogodnej dla Pani okolicy

~anka78: Czy mogą one nawracać? czy jest jakiś krem, maść, które temu przeciwdziałają? Wiem, że powinnmi udac się do lekarza, ale na razie chciałąm moze sama się poleczyć

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: mogą nawracać oczywiście. Nie ma kremów bądź też maści które zapobiegają powstawaniu kłykcin. Wszystkie leki stosowane miejscowo dostępne są na recepte. Proponuje wizytę lekarską.

~mira: tak rozumiem , ale sadzilam ze uyskam pomoc w tym stopniu w jakim osrodku najlepiej wykonac lub do kogo sie zglosic w szczecinie?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: wszystkie przechodnie umieszczone na stronie HPV są sprawdzone i rekomendowane

~kotek1202: ktora szczepionka jest skuteczniejsza cervaix czy silgard?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: na świecie obecnie jest prowadzone badanie porównujące skuteczność obu szczepionek. Wyniki tych badań nie są jeszcze odtajnione.

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: obecnie na rynku są dostępne 2 szczepionki. Silgard i Cervarix. Silgard jest szczepionka 4 walentną która zapobiega infekcjom wirusem HPV o wyskiej onkogenności odpowiedzialnym za powstawanie raka szyjki macicy oraz zapobiega zakażeniom wirusem HPV odpowie...

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: dzialnym za powstawanie kłykcin

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Z tego powodu szczepionkę można stosować u kobiet i nastoletnich chłopców.

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Cervarix zapobiega zakażeniu tylko 2 typami wirusa o wysokiej onkogenności.

~tadeuszpiz: czy prawda jest ze szczepionki sa maloskuteczne bo dzialaja tylko na kilka typow wirusa hpv a wszystkich typow jest setki

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: obecnie znamy ok. 200 typów wirusa HPV. Wiemy również że wirus HPV 16 i 18 odpowiedzialny jest za wywołanie ok. 85% przypadków raka szyjki macicy.

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: w świetle obecnych badań naukowych potwierdzono skuteczność szczepionki na poziomie 95-100% w zależności od grupy badanej.

~anouk: co "zrobic" z moim mężem,który prawdopodobnie ma tego samego wirusa hpv 16 co ja,jak postępowa ,żebym znowu nie przechodziła koszmaru pod tytułek konizacje itp?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: proszę namówić męża na wizytę u urologa który wykona test na obecność wirusa HPV.

~tadeuszpiz: a czy dane te nie sa naciagane (preparowane na potrzeby marketingowe koncernow farmaceutycznych) mowimy tutaj bowiem o wielkich pieniadzach, w australli np rzad refunduje szczepienia wiec wplywy dla firmy produkujacej szczepionki sa ogromne

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Panie Tadeuszu, szczepionki są lekami zarejestrowanymi a więc o udowodnionej skuteczności.

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: WHO rekomenduje stosowanie szczepionki jako rewolucyjne rozwiązanie w podejściu do profilaktyki raka szyjki macicy.

~anouk: jeśli zostanie on u męża wykryty to co dalej?prezerwatywy przecież nie uchronią nas,czekać az jego organizm sam go zwalczy?jak to przyśpieszyc?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: szacuje się że 80% populacji w swoim życiu przechodzi przynajmniej 1 infekcje HPV. U większośći ulega ona samowyleczeniu po okresie 12-18 miesięcy. W przypadku stwierdzenia obecności aktywnej infekcji u Pani i męża należy powtórzyć badanie za ok. 1.5 roku.

~bianka: möj mäz natomiast byl juz u urologa i potwierdzono,ze tak jak ja ma hpv16-jak mamy teraz postepowac?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: odpowiedź powyżej

~aska: czy to prawda że rak szyjki macicy nie jest genetyczny, tzn. ze jezeli moja mam miala to nie jest "powiedziane: ze ha tez bede miala

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: tak to prawda. Rak szyjki macicy nie jest chorobą rodzinnie występującą. Mogą jednak u Pani występować te same czynniki ryzyka raka szyjki macicy co u Pani mamy.

~arni: Czy są jakieśszybkie testy aby sprawdzić czy jest się zarażonym? PO jakim czasi eo dryzykownego stosunku można je ewentulanie wykonać?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: testy na obecność wirusa HPV są wykonywane metodą PCR, z tego powodu na wynik trzeba czekać minimum 7 dni

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: testu nie można wykonać samodzielnie, musi to pobrać ginekolog ponieważ do badania potrzebny jest materiał uzyskany z szyjki macicy.

~aska: jaki jest przyblizony koszt takiego szczepienia? i czy jest sens sie na niego szczepić kiedy mam dopiero 24 lata

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Aska jest w najlepszym wieku do zaszczepienia. Całkowity koszt szczepienia a więc 3 dawek wynosi ok. 1500 zł.

~arni: Czy po zabiegu konizacji moja dziewczyna może miec kiedyś problemy z ciążą?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: po konizacji kobieta może zajść w ciąże, utrzymać ją oraz bezpiecznie urodzić zdrowe dziecko.

~Mojra: a co kiedy jest już się zarażonym wirusem hpv(objawy to klykciny kończyste). Czy jest sens się szczepić przeciw wirusowi hpv aby nie doczekać się raka szyjki macicy?

~JETI: zal

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: wirus HPV odpowiedzialny za powstanie raka szyjki macicy jest innego typu niż za powstanie kłykcin kończystych, dlatego warto zaszczepić się by ustrzec się raka szyjki macicy.

~anouk: czy moje dziecko (synek)też może byc zarażony hpv 16,będąc w ciąży wykryto u mnie jego obecnośc.cZY TO MOŻE MIEC DLA NIEGO JAKIEŚ KONSEKWENCJE?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: jeżeli poród odbędzie się siłami natury a u kobiety występuję infekcja HPV to istnieje ryzyko zakażenia dziecka. Wówczas objawem u dziecka są nawracające charakterystyczne brodawki w jamie ustnej o charakterze wirusowym.

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Jeżeli ma Pani wątpliwości proszę udać się do laryngologa dziecięcego.

~aska: oczywiście szczepionka nie jest refundowana?? :(

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: 1500 zł to nie jest aż tak duży wydatek. Proszę pamiętać, że inwestuje Pani w swoje zdrowie.

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Jako klasyczny przykład marnotrawstwa i braku troski o swoje zdrowie jest wydawaine pieniędzy na papierosy. Statystyczna Polka wypalająca 1 paczkę papierosów dziennie traci ok. 350 zl miesięcznie.

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Proszę przeliczyć w skali roku ile to byłoby szczepionek.

~kotek1202: ile kosztuje wykonanie testu nas HPV?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: cena testu wynosi ok. 300 zł

~dunkla: Czy środki plemnikobójcze chronią przed zakażeniem?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: nie chronią

~monia: Witam. Przed chwilą dowiedziałam się, że moja mama ma raka szyjki macicy.Diagnoza postawiona po badaniu ginekologicznym.Wynik badania cytologicznego będzie za tydzień.Czy rak szyjk macicy jest nowotworem złośliwym?W jaki inny sposób potwierdzić diagnozę?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: aby rozpoznać nowotwór złośliwy musimy mieć zawsze wyniki hist-pat,

~aska: czy przed zaszczepieniem trzeba zrobić sobie testy na wirusa ??

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: jeżeli byłaś aktywna seksualnie i miałaś wielu partnerów dobrze jest wykonać jednak test na obecność wirusa HPV

~anouk: czy to możliwe,że we wrzesniu cytologia wyszła mi stopieN 2 i żadnego cin,a już miesiąc później wykonana w innym miejscu stopień 4 i cin 3?ja byłam w szoku,jak nieprofesjonalnie są one wykonywane i jak wiele kobiet skazuje to na śmierc.Całe szczęście jeste...

moderator: proszę pisać krótsze pytania lub w 2 częściach aby były widoczne

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: rak szyjki macicy występuje czasami w postaci ogniskowej, dlatego te cytologie mogły się u Pani różnić i nie świadczą o nieprawidłowym pobraniu materiału.

~kotek1202: jezeli mam nadzerke to czy wykonanie testu na HPV jest konieczne?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: nie jest konieczne.

~aska: i czy lekarz rodzinny, ginekolog, czy chirurg onkolor moze zlecic zrobienie testu??

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: test na obecność wirusa HPV jest badaniem komercyjnym.

~monia: W jaki sposób przebiega leczenie zaawansowanego raka ?Jest to duży guz wyczuwalny manualnie, są silne bóle?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: po ustalenia stopnia zaawansowania wg FIGO dalsze leczenie planuje onkolog.

~anouk: Czy zna Pani może lekarza,który w Zachodniopomorskim zajmuję się przypadkami dysplazji cin 3 i hpv?Niektórzy lekarze lekceważą tego wirusa,to spotkało mnie w Łodzi

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Proszę się skontaktować z regionalnym centrum onkologii.

~Mojra: czy wymaz do jednego testu hpv można pobrać z kilku miejsc czy tylko z jednego

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: z jednego miejsca pobieramy materiał do jednego badania

~aska: czy regularne wizyty u ginekologa i regularne cytologie zmniejszają szanse zachorowania na raka i czy ma tpływ na szybkośc wykrycia wirusa??

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: oczywiście gdyż rak szyjki macicy "rozwija się latami".

~monia: Czy na podstawie badania ginekolgicznego można stwierdzić jednoznaznie, że dany guz to rak?To brzmi jak wyrok dla osoby, która się o tym dowiaduje.Stopień zaawansowania wgFIGO ustala onkolog?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: o tym czy guz jest nowotworem dowiadujemy się otrzymując wynik hist-pat. po pobraniu materiału z tego guza

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: stopień zaawansowania nowotworu ustala ginekolog po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych, zabiegu chirurgicznym, badaniu ginekologicznym oraz mając wyniki hist-pat.

~aska: dziękuje bardzo za tak dokładne odpowiadanie na moje pytania.

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: cieszę się, że Panią moje odpowiedzi satysfakcjonują.

~bianka: ale czy po wyleczeniu hpv16 jest jeszcze sens sie zaszczepic?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: proszę porozmawiać ze swoim ginekologiem, który zna Pani historie choroby.

~anka78: Jak można się uchronić przed hpv oprócz stosownia szczepionki?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: monogamia z partnerem monogamicznym

~anouk: czy z takim wynikiem jak cytologia stopień 4 i cin 3 powinnam zgłosić już do onkologa,a nie ginekologa?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: należy udać się do ginekologa i rozważyć dalsze leczenie chirurgiczne

~monia: Za tydzień mama otrzyma skierowanie do onkologa.Czy skierowanie na his-pat wydaje ginekolog, czy onkolog?

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: wynik histopatologiczny otrzymujemy po pobraniu materiału. Takie badanie wykonuje zarówno ginekolog jak i ginekolog-onkolog.

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Dziękuje wszystkim za uwagę. Dobranoc.

dr_Agnieszka_Gasowska_Bodnar: Życzę wszystkim Paniom dużo zdrowia. Wykonujcie regularnie cytologie i szczepcie się.

moderator: Ja również dziękuje. Transkrypt czatu zostanie opublikowany wkrótce na stronie hpv.pl. Dobranoc!

Szukaj

Znajdź interesujące informacje