O HPV

Dowiedz sie o HPV i raku szyjki macicy

Redakcja HPV 28-07-09

Kłykciny kończyste

Co to są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste są brodawkowatymi zmianami w kolorze ciała, najczęściej wywołanymi przez określone typy wirusa brodawczaka (HPV) o niskim ryzyku [2]. Kłykciny kończyste najczęściej pojawiają się na zewnętrznych narządach płciowych lub w pobliżu odbytu u kobiet i u mężczyzn [2]. Rzadziej kłykciny kończyste mogą pojawiać się także w pochwie lub na szyjce macicy [2]. Kłykciny kończyste zazwyczaj nie wywołują pieczenia, swędzenia lub bólu [3]. Wirusy HPV typu 6 i 11, które są przyczyną kłykcin kończystych, nie należą do typów wysokiego ryzyka, odpowiedzialnych za zachorowania na raka szyjki macicy.

Jak często występują kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste występują bardzo często. Szacuje się, że jedynie w Stanach Zjednoczonych w roku 2003 odnotowano ponad 260 000 nowych przypadków wystąpienia kłykcin kończystych [4]. Około 1-2 % aktywnych seksualnie osób aktualnie choruje na kłykciny. W większości przypadków kłykciny kończyste występują u młodych osób dorosłych: u kobiet szczyt zachorowań przypada na okres między 20 a 24 rokiem życia, a u mężczyzn między 25 a 29 rokiem życia.

W Polsce, w ciągu ostatnich 15 lat, liczba rozpoznanych nowych przypadków kłykcin kończystych wzrosła ponad trzykrotnie. W 2004 roku kłykciny kończyste były przyczyną 31% wizyt w przychodniach dermatologiczno-wenerologicznych.

Kłykciny kończyste pojawiają się zwykle kilka tygodni lub miesięcy po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną, ale mogą też w ogóle się nie pojawić (tzw. zakażenie utajone) [1].

Jak często rozpoznaje się kłykciny kończyste?

Kłykciny rozpoznaje się najczęściej na podstawie ich charakterystycznego wyglądu [1]. Ponieważ osoba może być zakażona więcej niż jednym typem wirusa HPV, lekarz może również wykonać u kobiety z kłykcinami kończystymi badanie cytologiczne, poszukując nieprawidłowych komórek szyjki macicy, będących skutkiem zakażenia przez inne typy HPV, zarówno wysokiego, jak i niskiego ryzyka.

Jak leczyć kłykciny kończyste?

Istnieje możliwość, że kłykciny kończyste ustąpią samoistnie, bez leczenia. Na ogół jednak kłykciny mają tendencję do utrzymywania się lub powiększania [2]. W zależności od rozmiaru oraz umiejscowienia istnieje kilka opcji leczenia kłykcin kończystych. Lekarz może wybrać specjalną maść lub roztwór przeznaczone do stosowania miejscowego na kłykciny. Niektóre kłykciny kończyste można usunąć poprzez zamrażanie, elektrokoagulację lub za pomocą lasera. Jeżeli kłykciny kończyste nie odpowiadają na leczenie, lekarz może zaproponować ich chirurgiczne usunięcie [2].

Często dochodzi do nawrotu kłykcin kończystych po leczeniu. Odsetek nawrotów choroby sięga 90%. Dzieje się tak, ponieważ wirusy HPV, wywołujące kłykciny, mogą wciąż być obecne na błonach śluzowych narządów płciowych, a proces gojenia sprzyja aktywacji cyklu życiowego tego wirusa [2].

drukuj Poleć znajomemu Otwórz w pdf

Przeczytaj także:

Redakcja HPV 28-07-09

Inne konsekwencje zakażenia wirusem HPV

Niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), oprócz raka szyjki macicy, mogą wywołać raka pochwy, sromu, odbytu i inne konsekwencje [1].

Redakcja HPV 03-01-06

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)

Czym jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)?

Redakcja HPV 02-01-06

Rak szyjki macicy

Czym jest rak szyjki macicy?

Szukaj

Znajdź interesujące informacje